EK vybrala 47 strategických projektov. Sú medzi nimi Slováci?
Európska únia intenzívne pracuje na znížení závislosti od dovozu kritických surovín – materiálov nevyhnutných pre výrobu batérií, elektromobilov, obnoviteľných zdrojov či obranných technológií. V marci 2025 preto Európska komisia vybrala 47 strategických projektov, ktoré majú výrazne posilniť domáce kapacity v oblasti ťažby, spracovania aj recyklácie kritických a menej dostupných surovín.
Toto rozhodnutie je súčasťou realizácie Aktu o kritických surovinách (Critical Raw Materials Act, CRMA), ktorý EÚ prijala v roku 2024. Cieľom je zabezpečiť, aby Európa do roku 2030 pokrývala minimálne 10 % svojho dopytu z vlastnej ťažby, 40 % zo spracovania a aspoň 25 % recykláciou. Súčasná závislosť na dodávkach z krajín ako Čína predstavuje pre Európu významné ekonomické aj geopolitické riziko.
Projekty zamerané na kľúčové suroviny
Vybrané projekty s celkovými investíciami vo výške približne 22,5 miliardy eur sú zamerané na strategické suroviny ako lítium, nikel, kobalt, mangán či grafit. Až 22 projektov sa venuje práve lítiu – surovine kľúčovej pre výrobu batérií. Medzi významné projekty patrí napríklad portugalský Barroso Lithium, ktorý plánuje ťažbu lítia, alebo švédsky Vittangi Anode Project, ktorý zabezpečí grafit pre batériové anódy. Vo Francúzsku sa naopak rozvíja závod na recykláciu batérií v Dunkirku, ktorý umožní získavať späť cenné kovy ako lítium či nikel zo starých batérií elektromobilov. Na oficiálnej stránke Európskej komisie nájdete kompletný prehľad projektov.
Podpora obranného priemyslu a regionálneho rozvoja
Zoznam projektov zahŕňa aj suroviny kritické pre obranný priemysel, napríklad volfrám, ktorý sa používa v špeciálnych oceľových zliatinách a vojenskej munícii. Tieto projekty budú strategicky rozmiestnené v 13 členských krajinách EÚ, čo pomôže rovnomernému rozvoju a vytváraniu pracovných miest v rôznych regiónoch Európy.
Projekty získajú prednostný prístup k financovaniu aj zrýchlené povoľovacie procesy, pričom administratívne konania budú výrazne kratšie – maximálne 27 mesiacov pre ťažobné projekty a 15 mesiacov pre ostatné typy projektov. Európska komisia tak chce odstrániť jednu z hlavných prekážok pri realizácii strategických investícií.
Perspektívy pre Slovensko
Hoci Slovensko zatiaľ nemá medzi vybranými projektmi zastúpenie, disponuje napríklad významnými ložiskami magnezitu na Gemeri, ktoré by mohli byť v budúcnosti zaradené medzi strategické suroviny. Nová výzva Európskej komisie na predkladanie ďalších projektov sa očakáva už koncom leta 2025.
Strategické projekty predstavujú významný krok k zvýšeniu odolnosti Európy voči geopolitickým vplyvom a kolísaniu cien surovín. Ak sa podarí ciele CRMA naplniť, Európa výrazne posilní svoju technologickú a ekonomickú nezávislosť a zaistí spoľahlivý prístup ku kritickým surovinám nevyhnutným pre úspešnú zelenú a digitálnu transformáciu.