Eurofondy a plán obnovy v období 2021 – 2027
Počas programového obdobia 2021 – 2027 je pre Slovensko vyčlenených takmer 13 miliárd eur z EŠIF. Tieto peniaze môžeme ešte stále nazývať nové eurofondy, nakoľko do roku 2023 mohli prijímatelia čerpať peniaze zo starého programového obdobia. Ďalším dôležitým zdrojom európskych peňazí je plán obnovy, ktorý môžeme čerpať do roku 2026.
Eurofondy vs. plán obnovy
Aký je rozdiel medzi balíkom peňazí z eurofondov a balíkom peňazí z plánu obnovy? Kto bude môcť tieto peniaze využiť a na aké oblasti budú zamerané granty? Ak vás zaujímajú odpovede, čítajte ďalej.
Eurofondy, po správnosti nazvané Európske štrukturálne a investičné fondy (EŠIF), sú jedným z kľúčových nástrojov Európskej únie. Ich zámerom je predovšetkým vyrovnávanie rozdielov medzi regiónmi v rámci spoločenstva. Eurofondy slúžia tiež na prehlbovanie spolupráce členských štátov EÚ pri riešení spoločných problémov a spoločnom prístupe k rozvojovým výzvam. Fungujú na princípe viacročného finančného rámca a sú financované priamo z rozpočtu EÚ.
Peniaze z eurofondov sa pre jednotlivé členské štáty vyčleňujú podľa toho, v čom daný štát zaostáva, aby mohol rýchlejšie dobehnúť priemer EÚ. Z celkového rozpočtu fondov má, na základe ekonomických ukazovateľov, každý štát pridelený konkrétny balík peňazí. Tie sa následne prostredníctvom grantových výziev a projektov presunú najmä (nie výlučne) do chudobnejších a menej rozvinutých regiónov, do regiónov s vysokou nezamestnanosťou mladých, nadmernými emisiami skleníkových plynov, či vyššou migráciou. Zjednodušene povedané – časť rozpočtu EÚ smeruje do eurofondov – peniaze z nich smerujú konkrétnym štátom – tie prostredníctvom grantov a dotácií posielajú financie do svojich regiónov.
Plán obnovy a odolnosti je spoločnou reakciou krajín EÚ na silný pokles ekonomiky v dôsledku pandémie. Je to balík reforiem a investícií, ktoré budú realizované do roku 2026. Ich kľúčovým cieľom je zlepšenie životnej úrovne obyvateľov Slovenska a posilnenie ekonomiky. Okrem iného plán zahŕňa aj opatrenia zamerané na riešenie výziev v súvislosti so zelenou a digitálnou transformáciou. Výzvy z plánu obnovy nájdete aj v našej databáze grantov.
Nové programové obdobie
Program Slovensko bude do roku 2030 podporovať formou dotácií z EÚ fondov oblasti ako sú výskum, vývoj, inovácie, vzdelávanie, životné prostredie a energetická efektívnosť, budovanie dopravnej infraštruktúry, sociálne služby a zdravotníctvo, zamestnanosť a mnoho iných tém. V programovom období 2021 – 2027 budú EU fondy (eurofondy) distribuované prostredníctvom tohto jedného operačného programu.
V období 2021 – 2027 pôjde veľká časť investícii z eurofondov na inovácie, podporu malých a stredných podnikov, digitálne technológie a modernizáciu priemyslu. Okrem iného je ich cieľom motivovať štáty k prechodu na nízkouhlíkové, obehové hospodárstvo a boji proti zmene klímy a na plnenie Parížskej dohody. Značné množstvo grantových výziev bude zameraných aj na rozvoj miest a obcí.
Nové pravidlá pri čerpaní eurofondov v rokoch 2021- 2027 predstavujú podporu rozvojových stratégii riadených na miestnej úrovní. To znamená, že presúvajú právomoci viac do regiónov. Miestne, mestské a územné orgány budú tak mať vyššiu zodpovednosť za projekty financované zo strany EÚ. Toto sú hlavné témy podpory:
- spolupráca výskumných inštitúcií a VŠ s podnikmi
- podpora výskumných kapacít
- digitálna a dátová ekonomika
- inteligentné mestá a regióny
- energetická efektívnosť podnikov
- podpora energie z obnoviteľných zdrojov
- rozvoj inteligentných energetických sietí
- predchádzanie vzniku odpadov, recyklácia
- ochrana prírody a biodiverzity
- podpora mestskej mobility, vrátane cyklodopravy
- budovanie cestnej aj železničnej infraštruktúry
- modernizácia školstva aj zdravotníctva
Granty a dotácie z plánu obnovy
Obnova po kríze má byť posilnená prostredníctvom opatrení pokrývajúcich týchto šesť pilierov: zelená transformácia; digitálna transformácia; inteligentný, udržateľný a inkluzívny rast vrátane hospodárskej súdržnosti, pracovných miest, produktivity, konkurencieschopnosti, výskumu, vývoja a inovácií a dobre fungujúceho vnútorného trhu so silnými MSP; sociálna a územná súdržnosť; zdravie a hospodárska, sociálna a inštitucionálna odolnosť, s cieľom zvyšovať pripravenosť na krízy a schopnosť reakcie na krízy, a politiky pre budúcu generáciu, deti a mládež, ako sú vzdelávanie a zručnosti.
Plán obnovy bude okrem viacerých dôležitých reforiem zameraný na investície, ktoré sa priamo či nepriamo dotknú nás všetkých. Vďaka tomu budú k dispozícii dotácie na podnikanie ale aj dotácie pre mestá a obce či ďalšie subjekty. V tomto zozname nájdete niekoľko najzaujímavejších opatrení:
- obnova rodinných domov
- obnova škôl, internátov ale aj verejných historických a pamiatkovo chránených budov
- odstraňovanie bariér v budovách škôl
- výstavba nových cyklotrás
- modernizácia železníc
- rekonštrukcia nemocníc a digitalizácia zdravotníctva
- rozširovanie kapacít materských škôl
- zníženie regulačného zaťaženia podnikateľov
- rozvoj infraštruktúry pre alternatívne formy dopravy
- zlepšenie ochrany a transformácia Národných parkov
- podpora digitálnych technológií a výskumu